1
Hannah purchased 14 ounces of grapes for $3.64.

What was the cost per ounce of the grapes?

1 Answer

2

Answer:

0.26 cents per ounce

Step-by-step explanation:

so we divide 3.64 by 14 to get the cost of one ounce which is 3.64/14=0.26 cents

Edit
avatar
Harvey Dibbert
15.5k 3 10 26
answered 11 months ago