Answer correctly and i will give brainliest

Asked 1 year ago
Viewed 197677 times
1
Answer correctly and i will give brainliest

1 Answer

2

Answer:

$25 per month

Step-by-step explanation:

What we know:

3 months of a gym membership costs $75.

6 months cost $150.

To find the unit rate, divided 75 by 3, or 150 by 6.

150/6 = 75/3 = 25/1 = $25 per month

Edit
avatar
Lacy Conn
15.5k 3 10 26
answered 1 year ago