1
Grapes cost $2.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of grapes?

2 Answer

2

Answer:

Usually the unknown per pound is x but ig in this situation it's

x=2.25y

Step-by-step explanation:

Edit
avatar
Mathilde Ryan
15.5k 3 10 26
answered 9 months ago
2
grapes are sold for 1.75 per pound
Edit
avatar
answered 9 months ago