PLZZ HELPP IM FAILLING THIS CLASS

I GIVE BRAINLIST

Asked 1 year ago
Viewed 148933 times
1
PLZZ HELPP IM FAILLING THIS CLASS

I GIVE BRAINLIST

2 Answer

2

Answer:

The better deal is 8 for $7.50

4 of pack one=$25

2 of pack two=$15

Spent altogether= $40

Edit
avatar
Lisa Towne
15.5k 3 10 26
answered 1 year ago
2

Answer:

Which is the better deal? Pack of 8 is a better deal.

Buy 4 of Pack One: $24.40

Buy 2 of Pack Two: $11.90

How much did you spend altogether? $36.30

Step-by-step explanation:

Let's start with the Swag Bags. To figure out if something is a good price, divide the items inside of it by the price so you can get the $ per item and compare.

\frac{6.25}{6} = $1.04 per item for Pack of 6

\frac{7.50}{8} = $.94 per item for Pack of 8

Generally, saying "which item is the better deal" refers to which price per item is cheaper. In this case, Pack of 8 is a better deal.

Now, goodie bags.

Pack one costs $6.10 while Pack two costs $5.95.

"Buy 4 of Pack One: $" is asking for the price of 4 Pack Ones. To do this, you simply multiply the pack one price by 4, since you are buying 4 of them.

4 * 6.10 = $24.40

Same idea for Pack Two, just different price and different amount.

2 * 5.95 = $11.90

How much did you spend altogether? Add the total values for both goodie bag packs.

$24.40 + $11.90 = $36.30

Edit
avatar
answered 1 year ago