Help me please please please please

Asked 6 months ago
Viewed 22660 times
1
Help me please please please please

1 Answer

2

Answer:

Blank #1.  4

Blank #2.  25

Blank #3.  5

Blank #4.  32

Step-by-step explanation:

Blank #1.  If a farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00, then the cost per pint would be $4.00.

Blank #2.  If one pint costs $4.00, then you would get a quarter of a dollar per pint, or 0.25 (this is because four quarters are in a dollar, one quarter=25 cents).

Blank #3.  If you continue at this rate, for $20.00, you would be able to get 5 pints of raspberries because if you pick 3 pints of raspberries for $12.00, and one pint costs $4.00 (multiply 3 and 4 to get the total cost of $12.00), and if you pick 5 pints, that cost $4.00 each, for $20.00 (multiply 4 and 5 to get $20.00). So, if you had $20.00, you would be able to pick 5 pints of raspberries for a total of $20.00.

Blank #4.  For this question, all you have to do is multiply 4 and 8 ($4.00 and 8 pints) to get a result of $32.00 as your total cost. So, if you picked 8 pints of raspberries for $4.00 per pint, then you will have a total cost of $32.00.

Hope that helps and please give me brainliest!!

Edit
avatar
answered 6 months ago