Help me please and thank you

Asked 6 months ago
Viewed 782242 times
1
Help me please and thank you

2 Answer

2

Answer:

4 dollars per pint. You can 0.25 pint per dollar. For 20 dollars

u can get 5 pints. 8 pints will be 32 dollars.

Edit
avatar
answered 6 months ago
2

Answer:

Per pint is $4

You get a .25 pint for 1 dollar

You get 5 pints for $20

It cost $32 for 8 pints of raspberries

Step-by-step explanation:

Once you find the unit rate you can multiply and divide depending on the question.

Edit
avatar
Elenor Emmerich
15.5k 3 10 26
answered 6 months ago