1
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$5.99 for 12 lb

1 Answer

2
(Around) 50 cents. If you round 5.99 to 6.00 and divide by 12, you get 50. But if you want more of an exact answer, it’s 0.4991666667 (and if you round, you get 0.50 either way)
Edit
avatar
Dock Grant
15.5k 3 10 26
answered 11 months ago