1
a.) How much does a customer pay for 1 pound of apples?

b.) How much would 8.5 pounds of apples cost?

c.) A customer spent $5.20. How many pounds of apples did they purchase? ​

1 Answer

2

Answer:

A) $1.60

B) $13.60

C) 3 1/4 lb

Step-by-step explanation:

What we know:

A farmer uses the equation c = 1.6p to calculate the total cost, c, for p pounds of apples.

A) 1 pound would cost $1.60, as that is the unit rate.

B) 8.5 * 1.6

8.5 + (0.6 * 8.5)

8.5 + 5.1 = $13.60 for 8 1/2 lbs of apples.

C) 5.2/1.6

52/16

13/4 = 3 1/4 lbs of apple for $5.20

Edit
avatar
answered 1 year ago